2018-11-21

Ecodriving się opłaca - ekonomia i ekologia jazdy w nowoczesnej firmie transportowej

Kluczowym elementem wpływającym na ekonomię firm transportowych jest zużycie paliwa. To właśnie w tym obszarze odpowiednio duże floty potrafią dokonać oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Rozwiązanie tkwi w ecodrivingu oraz telematyce.

Ecodriving to sztuka oszczędnej i ekologicznej jazdy. Trend ten zrodził się na Zachodzie, jednak jego popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła także w Polsce. Umiejętność świadomej, ekonomicznej jazdy pozwala nie tylko na obniżenie zużycia paliwa, lecz także amortyzuje koszty serwisu, a także przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Eksperci szacują, że dzięki sztuce ekonomicznej jazdy, można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 20%. Do tego dochodzą oszczędności na serwisie pojazdów – płynna jazda to mniejsze zużycie klocków hamulcowych, opon, amortyzatorów oraz wielu innych elementów. Odpowiedzialna eksploatacja pojazdu wpłynie również na jego wartość w momencie odsprzedaży.

Efektywny ecodriving idzie w parze z telematyką

Aby efektywnie wykorzystywać potencjał ecodrivingu, konieczne jest równoległe zastosowanie telematyki. System telematyczny bazuje na danych, które są pozyskiwane bezpośrednio przez zamontowane w pojeździe urządzenie. Dane te są wysyłane na serwer, na którym zostają przetworzone w kompleksowy i klarowny raport, dostępny z poziomu panelu użytkownika. Na jego podstawie menedżer floty zyskuje cenną wiedzę na temat umiejętności konkretnego kierowcy, co pozwala mu na trafną decyzję o ewentualnym szkoleniu oraz jego obszarze.

System oceny ecodrivingu w aplikacji telematycznej opiera się na punktacji poszczególnych elementów stylu jazdy, mających wpływ na jego ekonomię. Są to: przyspieszanie, hamowanie, obroty silnika, prędkość, dynamika jazdy oraz używanie biegu jałowego. Ocena pracy pojazdu odbywa się w czasie rzeczywistym, co pozwala menedżerowi floty na wgląd w zachowanie kierowcy w dowolnie zdefiniowanym okresie. Na bazie punktacji poszczególnych elementów, system generuje ogólną ocenę umiejętności danej osoby. Należy tutaj zaznaczyć, że inteligentny algorytm aplikacji uwzględnia korelację osobnych parametrów, toteż inaczej będzie punktował obroty silnika podczas poruszania się pojazdu przez góry, a inaczej podczas jazdy po drodze pozbawionej wzniesień.

Zasady punktacji stylu jazdy w telematyce

System telematyczny ocenia elementy stylu jazdy w skali od 0 do 10. W praktyce punktacja kierowcy będzie oscylowała wokół wyniku 5. Wszelkie braki w umiejętnościach kierowcy będą powodowały spadek oceny w kierunku 0, natomiast ponadprzeciętne zdolności będą skutkowały wzrostem punktacji w kierunku 10. Należy jednak mieć na uwadze, że zaniżony wynik kierowcy nie musi zawsze świadczyć o nieumiejętnej jeździe – może być zdeterminowany zjawiskami zewnętrznymi, takimi jak korki czy stan drogi. Elementy podlegające ocenie w ramach aplikacji telematycznej nazywa się konkurencjami.

Wyróżnia się następujące konkurencje:

  • Przyspieszenie. Ocena w tej konkurencji uzależniona jest od płynności zwiększania prędkości. Gwałtowne przyspieszenie będzie oceniane negatywnie. Inteligentny algorytm rozróżnia przyspieszenie zainicjowane wciśnięciem pedału gazu od innych przyczyn, toteż zwiększenie prędkości wynikające ze zjazdu pojazdu ze wzniesienia nie będzie działało negatywnie na ocenę kierowcy.
  • Hamowanie. Wynik tej konkurencji uzależniony jest od gwałtownego hamowania. Im delikatniej kierowca hamuje, tym wyższy wynik otrzyma, natomiast raptowne wciskanie pedału hamulca zaowocuje niekorzystną notą.
  • Dynamika. Konkurencja ta jest wynikiem korelacji przyspieszania oraz hamowania. Tu pojazd jest oceniany za utrzymywanie stałej prędkości. Im szybciej się ona zmienia, tym gorszy będzie wynik. Kierowca utrzymujący stałą prędkość dostanie więc ocenę maksymalną, a kierowca często używający hamulców lub pedału gazu otrzyma niższą ocenę, ponieważ będzie wpływał na zmianę prędkości. Przyspieszenie nie wynikające ze zużycia paliwa, czyli np. związane ze zjazdem pojazdu ze wzniesienia, nie będzie oceniane negatywnie.
  • Zużycie silnika. Punkty w tej konkurencji przyznawane są za utrzymywanie niskich obrotów silnika, na co wpływ ma odpowiednio wczesna zmiana biegu na wyższy. Negatywnie tutaj będzie oceniana praca silnika podczas postojów.
  • Idealna prędkość. W konkurencji tej ocenie podlega dostosowanie prędkości do aerodynamiki pojazdu. Każdy pojazd ma tzw. prędkość idealną, przy której zużywa najmniej paliwa. Jest ona inna dla każdego pojazdu, aczkolwiek dla większości ciężarówek pozostaje podobna. Kierowca osiągnie w tej konkurencji maksymalną notę w każdym momencie, kiedy będzie się poruszał z prędkością idealną.
  • Bieg jałowy. Konkurencja, w której znaczenie ma unikanie biegu jałowego. Z biegiem jałowym mamy do czynienia w momencie, kiedy pojazd zużywa paliwo, a w żaden sposób nie wykorzystuje go do poruszania się.

Edukacja kierowców dzięki telematyce

Dzięki telematycznym raportom, punktowo obrazującym jakość jazdy, menedżerowie flot mogą wdrażać efektywne szkolenia dla kierowców. Szkolenia z ecodrivingu przełożą się na oszczędność paliwa, bezpieczeństwo transportu, a także pozwolą na ograniczenie niewskazanych przyzwyczajeń kierowców. Ekonomiczna i ekologiczna jazda to standard, którego nie może zabraknąć w firmach transportowych, które chcą skutecznie konkurować na rynku w XXI wieku. Jego najwyższy poziom zostanie utrzymany wyłącznie dzięki najnowocześniejszych rozwiązań telematycznych.